„Čtyři roky práce jsou za námi. Rád bych ještě nevázal jedním volebním obdobím a dotáhl rozjeté projekty,“ řekl v rozhovoru současný předseda Středočeského krajského fotbalového svazu Tomáš Neumann. V pondělí bude proti Pavlovi Marešovi obhajovat na Valné hromadě SKFS svůj mandát. Neumann spoléhá na své činy v posledním volebním období, proto nechtěl dělat kampaň ani se pouštět do žádných mediálních přestřelek.
Tomáši, SKFS zveřejnil seznam kandidátů na pondělní Valnou hromadu. Ze současného Výkonného výboru chybí tři muži - Pavel Šmejkal, Libor Zeman a Martin Olšák. Proč?
Myslím si, že je to i dobře. Výkonný výbor potřebuje po čtyřech letech obměnu. Důvody jsou pracovní i osobní. Tito tři nechtějí dál pokračovat. Je dobře, že Výkonný výbor dostane nový impuls. Jak už jsem řekl, nevycházím s žádnou kampaní ani sliby. Nabízím to, co zde bylo čtyři roky. To je práce, práce a práce. První dva roky jsme dělali na nové identitě, webu, sociálních sítích, zlepšení komunikaci a PR. Poté jsme se začali zabývat různými projekty. Spousty z nich jich je ještě rozdělaných. Navíc chystáme další. Tady bych chtěl Valnou hromadu poprosit, aby dala mně a celému Výkonnému výboru zelenou na další čtyři roky, abychom mohli dál pracovat pro kluby a okresy Středočeského kraje.
Když se podíváme na kandidáty, kteří tři by měli Výkonný výbor dle vás rozšířit?
Nechci jmenovat. Budu rád za každého člověka, který chce pro středočeský fotbal to nejlepší, je ochoten mu věnovat čas, pracovat pro něj, rozvíjet ho a plnit to, co jsme si řekli už před čtyřmi lety, že chceme být vlajkovou lodí celého českého fotbalu.
Vaším protikandidátem na post předsedy je Pavel Mareš. O koho jde? Znáte se?
Já Pavla Mareše neznám. Vím, že působil mezi rozhodčími, v komisi a byl také delegát. Osobně se neznáme. Určitě nebudu o Pavlovi Marešovi mluvit nějak šatně nebo s ním hrát nějakou mediální přestřelku. Tohle nedělám.
Vaše odpověď sama o sobě souvisí i s kultivací fotbalového prostředí. Před čtyřmi lety byl středočeský fotbal mnohými nazýván žumpou. Tak jak proběhla zmiňovaná kultivace?
Je to jeden z pilířů, který jsme chtěli prosadit. Myslím si, že za poslední čtyři roky jsme se snažili kultivaci prostředí připomínat a něco pro to dělat. Sám jsem osobně jezdil na utkání, snažil jsem se vyvolat setkání kapitánů a vedoucích týmů u rozhodčích a delegáta zápasu. To se velmi osvědčilo. Atmosféra na hřištích není sice úplně fantastická, ale snažíme se a jdeme krok za krokem, abychom naše prostředí zlepšili. A je to jednoduché. Říkal jsem to předsedům klubů a říkám to všude, že musíme začít všichni sami u sebe. Jedině tak můžeme fotbalové prostředí kultivovat. I když vím, že nastavení společnosti tomu příliš nenahrává.
Prostředí fotbalu zlepšily i kamery, které jste zakoupili pro kluby z přeboru a I.A tříd. Nikdo přeci nechce být na sociálních sítích v situaci, kdy se nevhodně chová. Jaký je váš názor?
Nákup kamer byl jednou z našich priorit. Kamery jsou velmi důležité pro kultivaci, ale dál je mohou využívat i naše komise. Kamera nesnímá jen obraz, ale i zvuk. Často jsme z nich slyšeli velice hanlivá slova. Ti lidé se pak musí stydět sami před sebou. Komise rozhodčích každý týden zveřejňuje videa sporných okamžiků v zápasech a všichni mohou vidět, zda šlo o chybu rozhodčího nebo špatný úsudek hráče či diváka. Snažíme se tím vzdělávat naše rozhodčí a dál je posouvat k vyšším metám. Neznalost fotbalových pravidel je velká a videa mají i edukační význam.
Je vaším cílem kamerově pokrýt i skupiny I.B třídy?
Chtěl bych říct, že kamery ve třech soutěžích nás stojí dva miliony korun ročně. Na to si musíme peníze sehnat. Chtěli bychom pokrýt i všechny čtyři I.B třídy. Pracujeme na tom a probíhají jednání. Aktuálně nedokážeme finančně pokrýt všechny čtyři I.B třídy. I tak jsme se snažili ušetřit pro kluby z těchto soutěží milion korun, který jsme jim v nedávné době rozdělili na jejich činnost.
Už jsme to nakousli. Důležitou složkou fotbalu jsou rozhodčí. Jak vnímáte práci Komise rozhodčích SKFS vedenou Petrem Blažejem za poslední čtyři roky?
Musím smeknout. Jak před Petrem, tak před Pepou Váňou, tak i před ostatními členy komise za to, co udělali v posledních čtyřech letech. Pokud mluvím s kluby, dostávám od nich pozitivní zpětnou vazbu. Rozhodčí se rapidně zlepšili. Je tam větší důvěryhodnost. Máme akademie Elite Ref a Elite Ref junior. Jejich práce je vidět. A myslím, že když naši rozhodčí odchází do vyšších soutěží, tak mám velmi kladnou zpětnou reakci. Ve Výkonném výboru jsme rozhodčí podpořili materiálně i finančně. Máme kvalitní sudí s kvalitní podporou v zádech.
Nejdůležitější složkou fotbalu je mládež. Ve středočeském kraji se mládeži daří i díky práci celého týmu kolem středočeského GTM Milana Kormaníka. Jaké byly poslední čtyři roky z hlediska mládeže?
Na mládež se dívám ve dvou pólech. Prvním z nich jsou nezpochybnitelné úspěchy našich výběrů. Ve všech kategoriích jsme se umístili vysoko. Několikrát jsme vyhráli Kouba Cup i Memoriál Josefa Šurala. To jsou samozřejmě skvělé výsledky pro náš kraj. Nemůžeme si ale dávat nízké cíle. Jsme největší kraj a musíme být lídry. Jsem rád, že jsme to výsledkově dokazovali. Druhým pólem byla úspěšná restrukturalizace krajských soutěží mládeže, čímž se nám zkvalitnily soutěže v kraji i na okresech. Ze dvou krajských přeborů v dorostu a žácích máme jeden, plus I.A třídy. Kategorie se tím pádem zkvalitnily. Rozjeli jsme soutěž přípravek O pohár předsedy SKFS. Letošní superfinále se odehraje na hřišti FK Mladá Boleslav. Na druhou stranu se nám nepovedlo vytvořit metodiku, jak se má vychovávat dnešní mládež. Tonda Barák, který měl zaštítit tento projekt, musel ze zdravotních důvodů odejít z Výkonného výboru. Nám už se pak nepovedlo sehnat adekvátní náhradu. Pokud dostaneme důvěru, mám připravený projekt s jedním z renomovaných trenérů mládeže. Cílem projektu bude metodika, jak vychovat v dnešní době fotbalistu i v těch nejmenších klubech.
Středočeský fotbal se také objevil v přímých přenosech v televizi.
Jsem rád, že jsme mohli v loňském roce vysílat na Sporty TV některé zápasy středočeského fotbalu. Včetně finále superpoháru v Mnichově Hradišti. V projektu chceme pokračovat a ukazovat klubům, že se mohou prezentovat také na televizních obrazovkách úplně stejně, jako každý víkend naše profesionální soutěže.
Na závěr mě zajímají finance. Je SKFS finančně stabilizovaný a měli jste během čtyř let problémy s ekonomikou? Jak jste hospodařili?
Na to mám jednoduchou odpověď. Zlepšili jsme všechny finanční výsledky svazu. Využíváme dotačních titulů Středočeského kraje, podporovali jsme všechny naše komise, všechny okresy částkou 600 tisíc ročně na podporu kategorie U17 a dívek. Zakoupili jsme VEO kamery včetně licencí, které platíme každý rok. Klubům I.B třídy jsme nyní rozdělili milion korun. Pořídili jsme všem klubům tiskárny, jejichž distribuce stále probíhá. Vytvořili jsme projekt Podpoř svůj klub pro financování klubu a budování klubismu. Ve financích jsme udělali velký pokrok a jsme schopní v tom pokračovat i nadále.
Musím tímto také samozřejmě poděkovat celému Výkonnému výboru SKFS. Za vším co se povedlo je týmová spolupráce, bez které by to nešlo. Jenom tak se může fotbal ve Středočeském kraji posouvat dále. Konkrétně děkuji Tomášovi Novákovi, Tomášovi Slukovi, Pavlu Chánovi, Pavlu Šmejkalovi, Ondrovi Knoblochovi, Liboru Zemanovi, Martinu Olšákovi, Petru Blažejovi a také Tondovi Barákovi.
20.03.2025Na základě událostí posledních dnů, a možná i hodin, přeci jen předseda Středočeského krajského fotbalového svazu Tomáš Neumann poodkryl své ...
Sobotní Galavečer Našeho fotbalu poprvé v historii zamířil do středních Čech, kdy vyhlášení hostil velký sál Domu kultury v Kladně. Sjela se sem ...
Na závěr roku jsme vyzpovídali předsedu SKFS Tomáše Neumanna, který se ohlédl za posledními dvanácti měsíci a naznačil, jak to bude s jeho ...